Atılım OSGB

İşletmeler Risk Analizi Yaptırmıyorlar.

İşletmeler Risk Analizi Yaptırmıyorlar.

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek İş Güvenliği Yasası'na az bir zaman kala, bazı işletmelerin yaptırması gerektiği halde risk analizini yaptırmadığı bildirildi.

Yeni İSG Yasası'nın sadece az tehlikeli ve 50?den az çalışanı olan işletmelerde gerekli uzman personel istihdamı ile ilgili zorunluluğun 2014 yılında uygulanacağını vurgulayan Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "Yasa maddeleri çok açık, sonuçları ağır olur." uyarısında bulundu.
 
Risk analizinin, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası?nın işletmelerde ne şekilde uygulanacağına yönelik yol haritasının ilk adımı olduğunu belirten Güler Özkartal, yasanın yanlış yorumundan kaynaklanacak kayıpların büyük olabileceğini anlattı. Özkartal, yasanın yorumunda yapılan en büyük hatanın, sadece çalışan sayısı 50 ve üzeri olan işletmelerde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli bulundurma zorunluluğunun 1 Ocak 2013 tarihinde başlayacağı, oysaki çalışan sayısı 50 ve altında olan işletmelerde de bu tarihte yasanın öngördüğü, iş güvenliği eğitimlerinin, ilk yardım eğitimlerinin, risk analizi, acil durum planlarının yapılması gibi birçok faaliyetin yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Özkartal, "Sadece kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri yasa kapsamındaki uzman personel çalıştırma hükümlerine 2014 yılının Temmuz ayından itibaren uymak zorunda. Bunun dışında kalan işletmeler 01 Ocak 2013?ten itibaren yasa kapsamına giriyor. İşletme tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfında ise mutlaka eylem planı oluşturmak, çalışanlara iş sağlığı eğitimi vermek, iş yeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği uzmanı istihdam etmek ya da bu hizmetleri bir OSGB?den almak zorunda." dedi.
 
Yasanın yanlış yorumlanmaması için önce işletmelerin çok acil biçimde risk analizi yaptırmalarını tavsiye eden Özkartal, "Tazminatlar ve idari para cezaları göz önüne alındığında her zaman için önlemek ödemekten ucuz, daha önemlisi işletmeler için itibarlı olan bir seçenektir. Yeni İSG de bu yönüyle bu amaca hizmet edecek ve iş sağlığı ve güvenliğine proaktif bir yaklaşım getirecektir." şeklinde konuştu.